עובדים

מה לעשות כאשר זכויות עובדים נפגעות?

לעמוד על שלך: מה לעשות כאשר זכויות העובד שלך נפגעות

במאמר זה ננסה לעסוק באחד הנושאים הנפיצים והמורכבים ביותר הקיימים בעולם העבודה: זכויות העובדים והפגיעה בהם. לא לחינם נושא זה עולה שוב ושוב לכותרות, שכן המקרים בהם מעסיקים, בכל התחומים והמגזרים, פוגעים בזכויות העובדים, הן ברמה הכלכלית והן ברמה האישית – הולכים ומתרבים.

תורמים לכך מגוון רחב של גורמים, חלקם תלויים בתהליכים בירוקרטיים שונים ובמבני ובמנגנוני התעסוקה המושרשים בישראל וחלקם עקב יחסי אנוש לא מיטיבים מצד המעסיקים. לעיתים הפגיעה בזכויות העובדים נעשית בשוגג, אך בלא מעט מקרים גם בזדון ובמתכוון. בכל המקרים, תרומה נכבדת לעוצמת הפגיעה ולהתמשכותה נעוץ בחוסר הידע, הערנות והמודעות של העובד לזכויות המגיעות לו בעבודה מכח החוק.

חשיבות זכויות העובדים מפני פגיעה במקום התעסוקה

זכויות האנשים במקום העבודה והכלים הרבים שנועדו להגן עליהם מפני פגיעות ברמות ובאופנים שונים, לא נולדו מתוך גחמה גרידא. הם נועדו בראש ובראשונה כדי להקנות, למי שבאופן טבעי במיקום נמוך יותר ביחסי הכוחות מול המעסיק – אפשרות לעמוד על זכותו להשתכר בכבוד ממקום תעסוקתו ולמנוע כל ניצול, התעללות, פגיעה פיזית או פגיעה בכבוד העובד.

יתרה מכך, החוק שם דגש על תנאים ראויים וצודקים במקום העובדה. הן אלו העוסקים בשכר או התגמול ובזכויות הסוציאליות המגיעות על פי חוק והן בכל הקשור לסביבת העבודה, לתנאים בה, בהם התנאים הפיזיים אך גם אלו התחושתיים והבינאישיים (למשל, התעמרות במקום העובדה).

מכאן גם נובעת החשיבות האדירה של ההיכרות עם הזכויות המגיעות לכם כעובדים ועל המותר והאסור בכל הקשור לתנאי ומאפייני התעסוקה שלכם במקום העבודה. עולם זה, כאמור, הוא גדול ומורכב, אבל אפילו ידע בסיסי בלבד, יש בכוחו כדי להקנות לכם קו הגנה ראשוני, מאוזן יותר מול מקום העבודה. תוכלו ללמוד עוד אודות זכויותיכם באתר: www.law4youth.co.il

עומדים לצדך: סיוע לזכויותיכם על ידי בתי הדין לעבודה

הרגולטור בישראל מכיר גם הוא בחשיבות השמירה על זכויות העובדים בישראל ובפוטנציאל הנפיץ עקב יחסי המרות הבלתי שוויוניים, העלולים להתפתח במקום העבודה. לכן נקבעו בחוק זכויות עובדים, המסדירות את הנושא ונותנים מקום רב להגנה על העובד ועל זכויותיו בכל המישורים. נציין, שחוקים אלו הינם דינמיים ומתפתחים כל העת, נוכח פני עולם התעסוקה המודרני המשתנה.

חלק מסל הכלים שניתן לעובד, בייחוד כאשר מאמצי ההדברות שלו מול המעסיק בעת פגיעה בזכויותיו, אינם נושאים פרי, הוא פניה אל בתי הדין לעבודה. בתי הדין לעבודה, הינם הערכאה הרלוונטית לעסוק בכל הקשור לסכסוכים בין העובדים למעסיקיהם, הן ברמה הפרטנית אך גם במקרי מקרו כמו התאגדויות עובדים, שביתות וכד'.

בתי הדין לעבודה מספקים מענה הדרגתי, בדמות בתי דין אזוריים, כאשר לאחריהם בית הדין הארצי לעבודה ולעיתים גם אפשרות פניה לבג"צ.

מה לעשות כאשר אתם חשים כי זכויותיכם בעבודה נפגעות?

הדבר הראשוני שיש לעשותו הוא להתגבר על החשש או על אי הנעימות. בסופו של דבר, גם אם הפגיעה נעשתה בשוגג, מדובר בסופו של דבר בכבוד האישי שלכם ובזכויותיכם, שאל לאיש לגזול. בוודאי כאשר מדובר במעשים פליליים או קשים אחרים הנעשים במקום העבודה.

לאחר מכן, חשוב לנסות ולדייק את הפגיעה. לאיזה תחום היא נוגעת? למי כדאי לפנות לעזרה? בתוך ומחוץ למערכת). ואולי הדבר החשוב ביותר הוא להתחיל לתעד את כלל החומרים שיש בהם כדי להעיד על הפגיעה. מיילים, מסמכים, שיחות, תכתובות אחרות וכד'. נכון, זה יכול להיות מתיש ומורכב אך החשיבות של אלו גבוהה לאין ערוך והם יסיעו לכם בהוכחת צדקתכם בבוא העת.

לבסוף, יש לשקול פניה לייעוץ משפטי על פי העניין. נכון, דמנו יכול לסעור ואנו משוכנעים בצדקת הדרך אך גורם מקצועי, מכיר טוב מאתנו את החוק, יודע כיצד לפרש אותו, להוסיף דגשים ולאתר פגיעות נוספות או משלימות בזכויותינו, כך שנזכה לייצוג טוב יותר, בערכאות הרלוונטיות השונות.

עובדים

שתפו פוסט זה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

TV

המדריך המלא למתקן טלוויזיה בירושלים

כאשר מחפשים מתקין טלויזיה אמין בירושלים, חשוב לבחור באיש מקצוע שיוכל לתת שירות ברמה גבוהה. מתקין טלוויזיה מקצועי יבטיח שהטלוויזיה שלך מותקנת בצורה מאובטחת ומחוברת כראוי לחוויית צפייה מיטבית.

טלוויזיה

שירות מבריק של תליית טלוויזיה בעיר ירושלים

בכל הנוגע לתליית טלוויזיה בירושלים אתם רוצים שירות אמין, יעיל ומקצועי. אל תחפש רחוק יותר מצוות הטכנאים המומחה שלנו שמתמחה בטלוויזיות לתלייה על הקיר בבתים ובעסקים ברחבי העיר. עם שנים של ניסיון ומחויבות לשביעות רצון הלקוחות, אנו מבטיחים תהליך התקנה חלק שירכיב את הטלוויזיה שלך בצורה מאובטחת תוך זמן קצר.

תריסים

תיקון תריסים בירושלים: איפה ומתי הכי נכון לעשות את זה?

בכל הנוגע לתיקון התריסים שלכם בירושלים, חיוני לבחור את המיקום המתאים לעבודה. בין אם תבחרו בשירות תיקונים מקצועי ובין אם תחליטו להתמודד עם המשימה בעצמכם, בחירת מקום מתאים היא חיונית לתוצאה מוצלחת. קחו בחשבון גורמים כמו תאורה, חלל ונגישות כאשר אתם קובעים היכן לתקן את התריסים שלכם.

טיפול NLP

איפה עושים טיפול NLP?

טיפול NLP (תכנות נוירו-לינגוויסטי) הוא גישה טיפולית חדשנית המשלבת עקרונות מתחומי הפסיכולוגיה, בלשנות ותכנות, במטרה לסייע לאנשים לחולל שינויים חיוביים בחייהם. מאז פיתוחו בשנות ה-70, NLP הפך לכלי פופולרי בקרב מטפלים ומאמנים, המשמש לטיפול במגוון רחב של קשיים ובעיות, כולל חרדות אצל ילדים והפרעות קשב וריכוז.

תריסים

המדריך לתיקון תריסים בירושלים: הכוננים המובילים והמומלצים

בכל הנוגע לתיקון התריסים שלכם בירושלים, חיוני לבחור ספק בעל מוניטין ואמין. עם כל כך הרבה אפשרויות זמינות, מציאת השירות המתאים יכולה להיות מכריעה. עם זאת, ישנן כמה חברות מובילות הבולטות בעבודה האיכותית ובשירות הלקוחות המצוין שלהן.