קרדיט תמונה: freepik

מהי מחלת הארטריטיס – תסמינים ודרכי טיפול

אנשים רבים בשלבים שונים בחיים עשויים לסבול ממחלת ארטיריטיס – דלקת מפרקים שעשויה לגרום לכאב רב ולפגוע בתפקוד.
במקרים רבים מדובר בדלקת פרקים שגרונית ולעיתים בדלקת פרקים ניוונית כאשר דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארתרוזיס) נחשבת לסוג נפוץ של דלקת פרקים.
דלקת זו נוצרת כאשר ישנה שחיקה של הסחוס, אותה רקמה המרפדת את קצות העצמות בין המפרקים והבלאי גורם לדלקת ולכאבים.
כך או כך, דלקת מפרקים יכולה להשפיע על איברים רבים לרבות ירכיים, ברכיים וקרסוליים וכן על הגב.

 

ממה נובעת דלקת פרקים?

דלקת פרקים יכולה להיות תוצר של פגיעות מפציעות ספורט או תאונה או בשחיקה טבעית שנובעת מתהליך ההזדקנות. מצב של דלקת פרקים שכיח יותר בקרב נשים לאחר גיל המעבר ואצל קשישים.  מדובר בבעיה שנחשבת לעיתים גם כגנטית ומלווה לעיתים גם בבעיות אחרות כמו עקמת.
הדלקת יכולה לבוא לידי ביטוי בצורתם של תסמינים שונים, כמו נפיחות במפרק, חום או אדמומיות סביב המפרק, נוקשות באזור, קושי בשימוש ובהזזת המפרק, עיוות או נפיחות, בליטה גרמית, ירידה בטווח התנועה, קול פיצוח בעת תנועת המפרקים ועוד.
עוצמת הכאב משתנה מאדם לאדם כשהכאב יכול להופיע ולחלוף או להיות ממושך ולהתעצם עם הזמן.

 

כיצד ניתן לאבחן את המחלה?

כאשר הכאב גובר וקיים קושי ממשי לשמור על שגרת החיים, חשוב לגשת לאורתופד מומחה על מנת לאבחן את הבעיה ולבחון מה ניתן לעשות.
איתור ארטריטיס מתבצע באמצעים שונים כמו בדיקת דם, רנטגן, אולטרה סאונד, CT או MRI של המפרקים. הרופא לרוב יבדוק גם חוסר יציבות, נוקשות וכאבים לאחר תנועה או בזמן תנועה ויבחן אם מדובר גם בכאבים שקיימים בזמן מנוחה וכן בעת כיפוף, כמה זמן נמשך הכאב או כמה זמן נמשכת הנוקשות במפרק והאם יש תופעות נלוות כמו עייפות, חום, ספירת תאי דם נמוכה וכדומה.

כיצד מתמודדים עם ארטריטיס?

ההתמודדות עם ארטריטיס נקבעת לפי האבחנה, הרקע הרפואי והמצב הנתון כשמגוון הטיפולים יכול לכלול ירידה במשקל כי משקל יתר מעמיס ומכביד על המפרקים ולכן יש חשיבות רבה לשמירה על משקל מאוזן.
כמו כן, יתכנו טיפולים כמו טיפול בקור (קומפרסים על האזור הדואב), שימוש בסד לרגל, גרביים ייעודיים ונעליים אורטופדיות. תרגילי פיזיותרפיה מסייעים מאוד באיזון, שמירה על יציבות, גמישות ויכולים להתבצע גם במים (הידרותרפיה).
פעילות גופנית אף היא יכולה לעזור במצבים מסוימים במיוחד שחייה ורכיבה על אופניים, אך יש להיות תחת בקרת אימונים ולוודא שהפעילות לא מחריפה את הכאב ואת המחלה.
הסיבה לכך שפעילות גופנית חשובה היא שחולשת שרירים אף היא יכולה לפגוע במפרק ולכן כדאי לחזק את השרירים כל עוד שומרים על הפחתת הלחץ על המפרקים תוך כדי פעילות ספורטיבית.
ישנם טיפולים שאינם כירורגיים הכוללים זריקות סטרואידים, טיפול בחום, תרופות נוגדות דלקת. לעיתים ההמלצה תכלול גם שימוש במקלות הליכה. אך אם אלה לא עוזרים, יתכן שהאורטופד ימליץ על ניתוח החלפת המפרק.
במסגרת ניתוח החלפת המפרק למעשה מחליפים את האזור הפגוע במשתל מלאכותי המדמה תנועה טבעית של המפרק.
המשתלים המתקדמים של היום בעלי תוחלת חיים ארוכה ולכן, תוצאות הניתוח במידה ומבוצע בדרך מקצועית הינן ארוכות טווח.
קיימות טכניקות שונות לביצוע ניתוחי החלפת מפרק ירך או החלפת מפרק ברך ויש לפנות מלכתחילה לאורתופד מומחה שהוא גם מנתח המתמחה בתחום.
ברוב המקרים ההתאוששות מהניתוח תכלול תרגילי פיזיותרפיה עד חזרה הדרגתית לשגרה ולאחר מכן כושר גופני ושמירה על המשקל וביקורת אצל הרופא על מנת לוודא שהדלקת לא חוזרת ושהמפרק מתפקד באופן אופטימאלי.

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

קידום אתרים ברמת גן

אופטימיזציה למנועי חיפוש היא תהליך של השפעה על הנראות של אתר אינטרנט או דף אינטרנט בתוצאות ללא תשלום של מנוע

כיצד נעשה שימוש ב Python

Python היא שפת תכנות בקוד פתוח ששימשה בתעשייה למטרות שונות. היא נחשבת לאחת משפות התכנות הפופולריות ביותר המשמשות מתכנתים ברחבי