קרדיט תמונה: freepik

הפחתת היטל השבחה – כל מה שצריך לדעת

בקשת הפחתת היטל השבחה ניתן להגיש תוך 45 יום מהיום בו קיבלתם בדואר את דרישת התשלום. בפניכם עומדת בחירה בין 2 חלופות, והבחירה ביניהן מבוססת על הסיבה שבגינה מגיעה לכם הפחתת היטל השבחה. רוצים לדעת עוד? היכנסו וקראו.

 

על רגל אחת – מהו היטל השבחה?

הועדה המקומית לתכנון ובניה דנה בנושאים שונים הקשורים למבנים וקרקעות בשטחה המוניציפלי. כאשר זו מעניקה אישור שימוש חורג, אישור הקלה או שינוי תוכנית בניין עיר, יהא עליכם לשלם בגין אישורה היטל השבחה.

לא פעם תידרשו לשלם היטל השבחה בלי שבכלל ביקשתם זאת, אלא תקבלו את ההודעה על העלייה המסתברת בערך הנכס ביום בהיר אחד.

 

חבות התשלום – על בעל הנכס

החוק קובע כי החייב בנטל תשלום היטל ההשבחה הוא בעלי הנכס ביום אישור התוכנית. משכך, תוכלו לחוב בהיטל ההשבחה גם אם בכלל לא מימשתם את אשר עמד לרשותכם.

מחד, ישנו מועד תשלום מוקדם, לפיו במועד מימוש הזכויות ישלם בעל הנכס את שיעור ההיטל הקבוע. עם זאת, במידה ולא מימשתם את הזכות, מועד התשלום של ההיטל הינו ביום מכירת הנכס. משכך, ייתכן כי לא תממשו כלל את היתרון של הנכס, ועדיין תחויבו בתשלום.

שיעור ההיטל – 50% משווי העלייה

כאמור בכותרת, שיעור ההיטל הוא 50% משווי ההשבחה של הנכס. לאור העובדה שהשווי נקבע ביום פרסום השומה, עד לתשלומה בפועל יצברו הצמדות, זאת לאור הצמדת הסכום לאחד המדדים השונים (תשומות בניה או כללי לפי הנמוך).

 

הסיבות בגינן ניתן להגיש בקשה להפחתת היטל השבחה

אם כן, הגענו לנושא העיקרי של מאמר זה, והוא הסיבות שבגינן ניתן להגיש בקשה להפחתת היטל השבחה. ככל שאתם עונים על אחד המקרים המוצגים בפסקאות הבאות – ייתכן שאתם זכאים לקבל הפחתת היטל השבחה.

 

מקרה ראשון – הערכת השבחה ביתר

לא פעם, מבצעת וועדת התכנון והבניה המקומית הערכה גבוהה של ההשבחה מערכה בפועל. לשם המחשה, נקבע כי שווי מ"ר זכויות בניה (מ"ר מבונה)  באזור מסוים עומד על 25,000 שקלים, מתן היתר לבניית 20 מ"ר נוספים יוביל להשבחה של 500 אלף שקלים, ולהיטל השבחה של 250 אלף שקלים.

במידה וימצא שמאי מקרקעין מטעמכם כי שווי מ"ר זכויות הוא רק 18,000 שקלים, הדבר יכול להוביל להפחתת ההשבחה ל – 360,000 שקלים, ולהפחתת היטל השבחה של 70 אלף שקלים.
את הליך ההפחתה יבצע השמאי שלכם אצל שמאי מכריע שימונה ע"י מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים.

 

מקרה שני ביצוע השוואה לא הולמת

לא פעם עולה מקרה בו לא בוצעה השוואה נאותה להיתרים שניתנו בעבר. אם כן, ככל שניתן בעבר היטל השבחה לדירה עם מאפיינים דומים באותו אזור, ניתן יהיה לדרוש השוואה של שיעור ההיטל גם לנכס שלכם.

 

מקרה שלישי – הענקת זכויות בנייה שאינן ניתנות לניצול

לשם המחשה, ניקח מקרה בו ניתנה לדירת קרקע אפשרות לבנות 2 חדרים נוספים בגינה, אך מסיבה כזו או אחרת לא ניתן יהיה לנצל את הזכויות הנ"ל. במידה ואתם מעוניינים למכור את הנכס כבר היום, תוכלו להגיש בקשה להפחתת היטל השבחה.

מי יכול לבדוק בקשה להפחתת היטל השבחה?

בדיקות הפחתת היטל השבחה הינן סבוכות, שכן כוללות מספר רב של מאגרי מידע, תחומי עיסוק ועוד. משכך, ההמלצה היא לפנות לשמאי מקרקעין בירושלים מקצועי, מנוסה ומומחה באזור בו אתם מבקשים לבצע שומה, זאת לשם קבלת שירות מקצועי ככל הניתן.

זקוקים להערכת שמאי להפחתת היטל השבחה? – דברו איתנו

במידה ואתם עומדים בפני תשלום היטל השבחה, פנו אלינו ואנו נבחן עבורכם האם אתם זכאים לקבלת הפחתת היטל השבחה.

שתפו פוסט זה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

טלוויזיה

שירות מבריק של תליית טלוויזיה בעיר ירושלים

בכל הנוגע לתליית טלוויזיה בירושלים אתם רוצים שירות אמין, יעיל ומקצועי. אל תחפש רחוק יותר מצוות הטכנאים המומחה שלנו שמתמחה בטלוויזיות לתלייה על הקיר בבתים ובעסקים ברחבי העיר. עם שנים של ניסיון ומחויבות לשביעות רצון הלקוחות, אנו מבטיחים תהליך התקנה חלק שירכיב את הטלוויזיה שלך בצורה מאובטחת תוך זמן קצר.

תריסים

תיקון תריסים בירושלים: איפה ומתי הכי נכון לעשות את זה?

בכל הנוגע לתיקון התריסים שלכם בירושלים, חיוני לבחור את המיקום המתאים לעבודה. בין אם תבחרו בשירות תיקונים מקצועי ובין אם תחליטו להתמודד עם המשימה בעצמכם, בחירת מקום מתאים היא חיונית לתוצאה מוצלחת. קחו בחשבון גורמים כמו תאורה, חלל ונגישות כאשר אתם קובעים היכן לתקן את התריסים שלכם.

טיפול NLP

איפה עושים טיפול NLP?

טיפול NLP (תכנות נוירו-לינגוויסטי) הוא גישה טיפולית חדשנית המשלבת עקרונות מתחומי הפסיכולוגיה, בלשנות ותכנות, במטרה לסייע לאנשים לחולל שינויים חיוביים בחייהם. מאז פיתוחו בשנות ה-70, NLP הפך לכלי פופולרי בקרב מטפלים ומאמנים, המשמש לטיפול במגוון רחב של קשיים ובעיות, כולל חרדות אצל ילדים והפרעות קשב וריכוז.

תריסים

המדריך לתיקון תריסים בירושלים: הכוננים המובילים והמומלצים

בכל הנוגע לתיקון התריסים שלכם בירושלים, חיוני לבחור ספק בעל מוניטין ואמין. עם כל כך הרבה אפשרויות זמינות, מציאת השירות המתאים יכולה להיות מכריעה. עם זאת, ישנן כמה חברות מובילות הבולטות בעבודה האיכותית ובשירות הלקוחות המצוין שלהן.

איטום גגות בקיץ

הקיץ זה הזמן הכי טוב לאטום את הגג

ההמלצה הגורפת של ביצוע איטום גג הוא כבר בחודשי הקיץ. בתקופת הקיץ מחיר העבודה יהיה במקרים רבים זול יותר מאשר בחורף, גם בגלל שהתקופה פחות עמוסה, וגם בגלל שהעבודה יותר קלה לביצוע עוד לפני שהבעיה מתרחשת ואין רטיבות.